Medicinos centras NORTHWAY Mes Facebooke LinkedIn Youtube kanalas
EN LT

Ką reikia žinoti pacientui apie spermogramą

Kaip pasiruošti spermogramos tyrimui?

Tyrimą atlieka klinikinės medicininės diagnostikos specialistas laboratorijoje. Prieš tyrimą būtina apsiprausti po tekančiu vandeniu su muilu. Sperma tyrimui paimama masturbacijos būdu į sterilų vienkartinį indelį. Tai galima atlikti medicinos centre arba namuose. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja 3–4 dienų lytinio susilaikymo periodą. Ilgiau nei 5 dienos neigiamai veikia spermos būklę, todėl tiriama medžiaga nėra pakankamos kokybės.

Tyrimas informatyviausias, jei paimama visa porcija. Surinkus spermą namuose ji turi būti pristatyta į laboratoriją, laikant kūno temperatūroje. Medžiagos pristatymo laikas negali viršyti 30 min. Geriausia, jei sperma paimama mūsų medicinos centre tam skirtame kabinete ir iškart atiduodama tyrimui į laboratoriją.

Kas tiriama?

Trumpasis spermos tyrimas yra, kai laboratorijos specialistas vertina spermos kiekį ir jos fizikines savybes (pH, tąsumą, spalvą, drumstumą ir kt.), spermatozoidų koncentraciją, judrumą, sukibimą, apvalių ląstelių skaičių. Toks tyrimas atliekamas, jei reikia sužinoti, kaip pakito spermos rodikliai po taikyto gydymo ir pan. Trumpojo spermos tyrimo metu sužinomi pagrindiniai vyriško vaisingumo rodikliai, kaip: fizikinės savybės, spermatozoidų koncentracija ir judrumas.

Jei norima tiksliau apibūdinti spermos kokybę arba jau yra rasti kokie nors jos pakitimai rekomenduojama atlikti ilgąjį spermos tyrimą. Jo metu papildomai yra atliekami morfologinis (nustatoma, kiek procentų spermatozoidų yra taisyklingos sandaros ir kiek turi pakitusios sandaros formas (spermatozoido galvutės, kaklo, uodegėlės pakitimai), gyvybingumo (judėjimo trajektorijos ir greičio), imunologinis, leukocitų atskyrimo ir kiti testai gydytojui paskiriant arba pacientui pageidaujant.

Tyrimo atsakymas.

Tyrimo atsakymas pateikiamas su išvada. Jei tyrimas normalus, tolimesnio ištyrimo nereikia. Jei randama pakitimų, laboratorijos specialistas pagal gautus rezultatus gali rekomenduoti tyrimą pakartoti ar konsultuotis su gydytoju urologu ar andrologu bei kitų specialybių gydytojais.