Medicinos centras NORTHWAY Mes Facebooke LinkedIn Youtube kanalas
EN LT

Skiepai vaikams

Kol Jūsų vaikas dar mažas, reguliariai lankantis poliklinikoje, gydytojas visuomet primena, kas kiek laiko yra reikalingi tam tikri skiepai vaikams. Kodėl jie apskritai yra reikalingi? Nuo ko padeda apsisaugoti?

Skiepai padeda apsisaugoti nuo infekcinių ligų, kurios itin plinta ankstyvame amžiuje, taip pat padeda išvengti situacijos, kai suaugusio žmogaus imunitetas dėl nebaigto vakcinacijos kurso lieka iki galo nesusiformavęs. Jei kūdikystėje ir vaikystėje skiepai buvo atlikti laiku kai kurių ligų galima nesibaiminti, nes organizmas turi susiformavusį imunitetą. Kokie skiepai ir kada yra būtini mūsų mažiesiems?

Pirmasis skiepas per 24 valandas

Nuo 2007 m. gruodžio 22 d. skiepai vaikams skiriami remiantis Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriumi. Kiekvienam vaikui, gimusiam Lietuvoje, per 24 valandas nuo jo gimimo laiko suteikiamas pirmasis skiepas – hepatito B vakcina. Kitos dvi šio skiepo dozės skiriamos kūdikystėje – 1 ir 6 mėnesių amžiaus kūdikiams.

Užsikrėtus hepatito B infekcija kūdikystėje, o ypatingai pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, iki 90% atvejų pasireiškia lėtinė infekcija. Ketvirtadalis suaugusiųjų, kurie lėtine hepatito B forma užsikrėtė vaikystėje, vėliau miršta nuo kepenų vėžio arba kepenų cirozės. Taigi svarbu apsaugoti mažylius nuo šios pavojingos infekcijos ir galimų komplikacijų jau pirmosiomis jų gyvenimo valandomis.

Jei dėl kažkokių priežasčių pirmaisiais savo gyvenimo mėnesiais kūdikiai neskiepijami, vakcinaciją visgi rekomenduojama atlikti sulaukus 12 metų amžiaus. Tuomet vaikams, kaip ir suaugusiems, rekomenduojamos trys skiepo nuo hepatito B dozės.

Prieš mokyklą

Remiantis profilaktinių skiepijimų kalendoriumi tam tikri skiepai yra rekomenduojami 6-7 metų vaikams. Taip pat prieš vaikams pradedant eiti į mokyklą tikslinga planuoti pakartotines kai kurių vakcinų dozes. Dažniausiai tai difterijos-stabligės-kokliušo, tymų-epideminio parotito-raudonukės ir poliomielito vakcinos.

Artėjant paauglystei

11-12 metų vaikams rekomenduojamos pakartotinės vakcinos nuo kai kurių ligų, jei nuo jų nebuvo skiepijama anksčiau ar yra reikalingas pakartojimas. Tai tymai, epideminis parotitas, raudonukė. Šio amžiaus mergaites rekomenduojama pradėti skiepyti žmogaus papildomos viruso vakcina, kuri ateityje galėtų jas apsaugoti nuo gimdos kaklelio vėžio.

Skiepijimo programos užbaigimas

Dažniausiai skiepai vaikams užbaigiami įskiepijus reikiamas vakcinas mokyklų vyresniosiose klasėse. Manoma, kad jei visą laiką vaikas buvo skiepijamas nuosekliai, tai pilnametystę jis pasitiks turėdamas pilnavertę organizmo apsaugą, kuri yra būtina nuolat gyvenant Lietuvoje.

Verta žinoti

Svarbu žinoti ir tai, jog kai kurie skiepai vaikams yra nemokami, o už kai kuriuos turi sumokėti patys tėvai, tad dėl vakcinų bei skiepų, kurių apmokėti valstybė kol kas neišgali, tėvai turi apsispręsti patys, įvertinę savo galimybes. Tai gali būti skiepai nuo gripo, erkinio encefalito, žmogaus papilomos viruso, sunkių rotavirusinės infekcijos komplikacijų, hepatito A, pneuomokokinės infekcijos ir kitų ligų.

Siekiant nepamiršti, kada ir kokie skiepai vaikui jau atlikti, galima stebėti skiepų paso duomenis. Skiepų pasas – tai labai svarbus dokumentas, kurio neverta pamesti ir užaugus. Juos turi kiekvienas vaikas su visa informacija apie tai, kada ir kokios vakcinos buvo atliktos, vadovaujantis Lietuvoje galiojančiu skiepijimų kalendoriumi.