Susijusios paslaugos
Tinkamą širdies stimuliatoriaus tarnystę garantuoja reguliari patikra

Sudėtingi širdies ritmą reguliuojantys prietaisai pasaulyje išgelbėjo ne vieną gyvybę ir gyvenimo kokybę pagerino daugeliui žmonių. Tam, kad šie prietaisai tarnautų tinkamai ir kuo ilgiau, būtina reguliari jų priežiūra.
Medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje kardiologas medicinos mokslų daktaras Jonas Jarašūnas pastebi, kad nors elektriniai širdies stimuliatoriai implantuojami ne vieną dešimtmetį, tačiau mitų apie šiuos prietaisus sklando dar nemažai.
Kada prireikia implantuoti elektrinį širdies stimuliatorių?
Dažniausiai širdies stimuliatoriaus implantavimo operacijos prireikia tuomet, kai žmogaus širdies pulsas tampa per retas. Paprasto širdies stimuliatoriaus pagrindinė funkcija ir yra padidinti širdies susitraukimų dažnį. Visgi kartais prireikia implantuoti ir kitokius, gerokai sudėtingesnius, elektrinius širdies prietaisus – mediciniškai taip vadinamus biventrikulinius arba širdį resinchronizuojančius stimuliatorius. Jie naudojami širdies nepakankamumui gydyti.
Dar kiti prietaisai vadinami kardioverteriais-defibriliatoriais. Jie pacientui implantuojami dėl padidėjusios staigios mirties rizikos. Implantuotas toks prietaisas apsaugo žmogų nuo staigios mirties, atlikdamas elektrošoką, kai ištinka gyvybei pavojinga aritmija. Kardioverteriai-defibriliatoriai yra patys didžiausi, sudėtingiausi ir brangiausi iš visų implantuojamų prietaisų. Jų prisireikia rečiausiai, tik tada, kai paciento gyvybei kyla reali grėsmė.
Kokio amžiaus pacientams dažniausiai implantuojami širdies stimuliatoriai?
Dažniausiai širdies stimuliatoriaus implantavimo prireikia vyresnio amžiaus pacientams. Visgi patys sudėtingiausi prietaisai – kardioverteriai-defibriliatoriai –neretai implantuojami ir jauniems žmonėms, kuriems dėl įgimtų tam tikrų širdies būklių staigios mirties rizika būna labai didelė arba jie jau būna išgyvenę klinikinę mirtį ir siekiama, kad tokia situacija nebepasikartotų.
Kiek apytiksliai žmonių gyvena su širdies stimuliatoriais?
Šios procedūros pasaulyje atliekamos daugiau negu 60 metų, tad vaikščiojančių su šiais implantuojamais elektriniais širdies prietaisais yra tikrai nemažai. Klaipėdos jūrininkų ligoninėje per metus implantuojama daugiau negu 400 elektrinių širdies stimuliatorių. Panašios operacijos atliekamos Kaune ir Vilniuje, neseniai jos pradėtos daryti Panevėžyje ir Šiauliuose.
Kuo svarbi širdies stimuliatoriaus priežiūra? Kiek dažnai jį reikėtų tikrinti?
Svarbu žinoti, jog širdies stimuliatoriaus implantavimas – tik vienas iš gydymo etapų. Kitas, ne ką mažiau svarbus, gydymo etapas – prietaiso programavimas bei reguliari priežiūra. Širdies stimuliatorius – mažas kompiuteris, kuriame galime parinkti įvairiausių programų. Nuo stimuliatoriaus sureguliavimo labai priklauso jo poveikis sveikatai ir paciento gyvenimo kokybė.
Patikrinti širdies stimuliatorius reikėtų mažiausiai kartą metuose, o per pirmus metus po operacijos patikrą rekomenduojama atlikti net kelis kartus.
Kodėl svarbi reguliari širdies stimuliatoriaus priežiūra? Kuo žmogus rizikuoja pamiršdamas apie patikrą?
Stimuliatorius implantuojamas į gyvą širdies raumenį, kurio savybės nuolat keičiasi. Laikui bėgant pokyčiai gali tapti tokie dideli, kad esami stimuliatoriaus nustatymai nebeatitinka žmogaus poreikių. Tuomet prietaisą reikia sureguliuoti iš naujo, pritaikyti prie pasikeitusių sąlygų, siekiant optimalios baterijos tarnavimo trukmės. Kuo tiksliau bei dažniau sureguliuojame prietaisą, tuo ilgiau tarnauja baterija.
Reikia nepamiršti, jog visų implantuojamų širdies prietaisų energijos šaltinis yra baterija, o jai išsikrovus, prietaisas nustoja veikti. Laiku nepastebėjus beišsikraunančios baterijos paciento sveikatai iškyla pavojus – tai gali baigtis net sąmonės praradimu. Tad patikros metu reikia laiku pastebėti baterijos išsikrovimą ir atlikti aparato pakeitimą. Baterija vidutiniškai tarnauja nuo 5 iki keliolikos metų, priklausomai nuo paciento sveikatos būklės: vieniems širdis stimuliuojama nuolat, kitiems šito prireikia tik kartais.
Žmonės, gyvenantys su širdies stimuliatoriais, kartais turi įvairių baimių ir apribojimų, susijusių su šių prietaisų veikimu. Viena tokių, kad negalima nuolat nešiotis mobiliojo telefono. Kiek pagrįsta tokia baimė ir kokių mitų, baimių Jūs girdite iš savo pacientų?
Šiuo metu jau implantuojami nauji modernūs prietaisai, kurių veikla suderinama net su magnetinio rezonanso tyrimu. Senesni aparatai ne visi turi tokią galimybę, tad kiekvienas žmogus prieš atitinkamus tyrimus turėtų žinoti savo nešiojamo aparato savybes.
Apskritai, šiuolaikiniai širdies stimuliatoriai – labai atsparūs prietaisai, tad juos kaip nors paveikti ar sugadinti yra labai sudėtinga. Tačiau vieną prietaisų savybę reikėtų atsiminti: jie reaguoja į magnetą. Uždėjus jį ant aparato, pasikeičia prietaiso veikimo parametrai, tad šito reikėtų veikti.
Mobilieji telefonai neveikia stimuliatoriaus, nebent būtų sukuriamas stiprus magnetinis laukas prie pat aparato (pvz. telefono dėklas yra su magnetais ir priglaudžiamas prie implantavimo vietos). Nors magnetinis laukas ir gali paveikti stimuliatorius, tačiau tikrai ne sugadinti. Patraukus magnetą nuo stimuliatoriaus, prietaisas grįžta į įprastinį darbo režimą. Taigi, turintys stimuliatorius gali drąsiai naudotis mobiliaisiais telefonais ir juos nešiotis.
Mitų yra tikrai daug. Pavyzdžiui, kai kurie pacientai vengia naudotis elektrinėmis barzdaskutėmis, tad geriau augina barzdą. Visgi rekomenduoju klausyti gydytojų nurodymų ir informacijos ieškoti pas specialistą, o ne vadovautis kaimyno ar draugo pasakymais.
Šios srities gydytojai
Straipsnių temos
- Akių ligos
- Akmenligė, išvaržos, lipomos
- Alergija
- Ausų, nosies, gerklės ligos
- Galvos skausmas, svaigimas, migrena
- Ginekologinės, moteriškos ligos
- Grožio chirurgija, odos procedūros
- Infekcinės ligos, peršalimas, imunitetas
- Kaulų, sąnarių, raiščių, raumenų ligos
- Kraujagyslių ligos
- Krūtų ligos
- Ligų profilaktika ir diagnostika
- Nėštumas
- Neurologinės ligos, miego sutrikimai
- Nevaisingumo gydymas
- Odos ligos
- Plaučių ligos
- Reumatas, podagra, artritas
- Širdies ligos
- Skydliaukės, endokrininės ligos
- Šlapimo, lytinės sistemos ligos
- Sveika mityba ir gyvensena
- Sveikas, gydytojau
- Sveikatos mitų griovėjai
- Traumos ir pirmoji pagalba
- Virškinamojo trakto ligos
Registracija Klaipėdoje
DRAGŪNŲ G. 2Darbo laikas:
I-V 08:00 - 20:00
VI Nedirbame, VII Nedirbame
NAUJOJI UOSTO G. 9Darbo laikas:
I-V 08:00 - 20:00
VI 09:00 - 15:00, VII Nedirbame
+370 46 433403
Internetu