Susijusios paslaugos
Sveikos spermos parametrai

Vienas dažniausiai atliekamų ir pagrindinių vyrų reprodukcinės sveikatos tyrimų yra spermos mėginio analizė. Vienos ejakuliacijos metu įprastai gaunama 2-5 ml spermos. Nors patys spermatozoidai sudaro tik 10% šio tūrio, jie čia yra svarbiausi – tai vyrų lytinės ląstelės. O jų specifinės savybės ir funkcionalumas yra reikšmingiausi spermos kokybės parametrai. Pagrindiniai parametrai spermos sveikatai nustatyti yra:
1. Spermatozoidų kiekis
Atitinkamai paruošus spermos mėginį yra įvertinama spermatozoidų koncentracija. Nors spermatozoidų koncentracija labai kinta ir dažnai būna virš 200 mln. viename mililitre, užtenka bent 15 mln. mililitre, kad mėginys jau atitiktų PSO standartus. Jei spermatozoidų kiekis visgi yra mažesnis, nustatoma oligospermija. O kai jų beveik arba išvis nerandama – azoospermija. Esant mažiau „kandidatų“, yra mažesnė tikimybė, kad pavyks apvaisinti kiaušialąstę.
2. Spermatozoidų gyvybingumas ir judrumas
Analizės metu taip pat apžiūrimi visi spermatozoidai ir įvertinamas jų gyvybingumas. Svarbiausia čia ne tik tai, kad jie būtų judrūs. Specifinis jų judėjimas taip pat suteikia didžiausią galimybę pasiekti kiaušialąstę.
Jei didžioji dalis spermatozoidų nejuda, juda labai lėtai ar keistomis trajektorijomis, yra nustatoma astenospermija. Tačiau reikia bent trečdalio judrių spermatozoidų ir jau mėginys atitinka normas.
3. Spermatozoidų forma
Įvertinama visų gyvybingų spermatozoidų morfologija: apžiūrima, ar yra spermatozoido galvutės, kaklelio ar uodegos pakitimų. Sveikas ir subrendęs spermatozoidas turi ovalios formos galvutę, simetrišką ir tiesų kaklelį bei ilgą uodegą. Šiuo atveju PSO nustatytas normas atitinkančiam mėginiui užtenka, kad nepriekaištingos išvaizdos spermatozoidų būtų bent truputį daugiau nei 4%. O jei beveik visų jų morfologijoje visgi randama pokyčių, yra nustatoma teratospermija.
Kai nuokrypis nuo normos yra minimalus, spermatozoidų kiekis, forma bei judrumas dažniausiai atsistato, pritaikius tam tikrus gyvenimo būdo pokyčius, gaunant pakankamai vitaminų ir kitų reikiamų medžiagų. Pastebėta, kad jau po keleto mėnesių sveikos gyvensenos spermos kokybės parametrai žymiai pagerėja.
O jei Jūsų atveju norimi rezultatai nebus pasiekti tokiu būdu, pagalbinio apvaisinimo technologijos, kaip ICSI, yra būtent tam, kad padėtų apvaisinti kiaušialąstę, net kai sveikų spermatozoidų kiekis yra per mažas.
Parengta kartu su Ieva Miceikaite, medicininės genetikos ir klinikinių tyrimų srities doktorante (University of Southern Denmark).
Šios srities gydytojai
Straipsnių temos
- Akių ligos
- Akmenligė, išvaržos, lipomos
- Alergija
- Ausų, nosies, gerklės ligos
- Galvos skausmas, svaigimas, migrena
- Ginekologinės, moteriškos ligos
- Grožio chirurgija, odos procedūros
- Infekcinės ligos, peršalimas, imunitetas
- Kaulų, sąnarių, raiščių, raumenų ligos
- Kraujagyslių ligos
- Krūtų ligos
- Ligų profilaktika ir diagnostika
- Nėštumas
- Neurologinės ligos, miego sutrikimai
- Nevaisingumo gydymas
- Odos ligos
- Plaučių ligos
- Reumatas, podagra, artritas
- Širdies ligos
- Skydliaukės, endokrininės ligos
- Šlapimo, lytinės sistemos ligos
- Sveika mityba ir gyvensena
- Sveikas, gydytojau
- Sveikatos mitų griovėjai
- Traumos ir pirmoji pagalba
- Virškinamojo trakto ligos
Registracija Klaipėdoje
DRAGŪNŲ G. 2Darbo laikas:
I-V 08:00 - 20:00
VI Nedirbame, VII Nedirbame
NAUJOJI UOSTO G. 9Darbo laikas:
I-V 08:00 - 20:00
VI 09:00 - 15:00, VII Nedirbame
+370 46 433403
Internetu