Susijusios paslaugos
Rizikos faktoriai lemiantys nevaisingumą

Dažniausios priežastys, lemiančios moterų nevaisingumą, yra ovuliacijos sutrikimai ir lytinių takų nepraeinamumas. O kokie yra pagrindiniai rizikos faktoriai, darantys įtaką šiems pokyčiams bei sunkumui bandant pastoti?
1. Amžius. Moterų vaisingas amžius yra labai ribotas. Tai lemia su metais mažėjančios kiaušinėlių atsargos bei likusių kiaušinėlių sveikata.
2. Lytiškai plintančios ligos. Jei negydomos, lytiškai plintančios infekcijos (pvz., chlamidija ar gonorėja) gali pažeisti kiaušintakius ir taip trukdyti kiaušinėlio kelionei į gimdą bei implantacijai.
3. Genetinės ar chromosominės ligos. Tam tikri genetinės medžiagos pokyčiai gali būti susiję su didesne persileidimų tikimybe.
4. Lėtinės ligos. Tam tikros ligos, kaip nekontroliuojamas cukrinis diabetas, skydliaukės funkcijos sutrikimai, policistinių kiaušidžių sindromas bei endometriozė taip pat yra susiję su sunkumais pastojant.
5. Rūkymas. Yra net 3 kartus didesnė tikimybė, kad laikas iki pastojimo užsitęs, reguliariai rūkančioms moterims lyginant su nerūkančiomis. Rūkymas yra susijęs su mažesniu kiaušidžių rezervu bei kiaušintakių nepraeinamumu.
6. Per didelis arba per žemas KMI (kūno masės indeksas). Drastiški svorio pokyčiai bei per žemas arba per didelis kūno svoris gali sutrikdyti hormonų pusiausvyrą, įskaitant už lytinės sistemos funkciją atsakingus hormonus. Tai lemia nereguliarias arba dingusias mėnesines, bei ovuliacijos sutrikimus. Geriausi rezultatai pastebimi, kai KMI nuo 20 iki 25.
7. Dažnas ir gausus alkoholio vartojimas. Sunku apibrėžti, kas yra „dažnas ir gausus“, tačiau moksliniai tyrimai rodo, kad vartojimas daugiau nei vieno alkoholinio vieneto (pvz., mažas alaus butelis ar 100 ml vyno) per dieną jau gali turėti įtakos moterų nevaisingumui. Taip pat, alkoholio vartojimas gali paveikti būsimo kūdikio sveikatą.
Daugelį iš čia išvardintų veiksnių galima pakoreguoti (pvz., pakeisti gyvenimo būdą, išsigydyti turimas infekcijas) ir tai gali padėti pastoti. Tačiau, jei bandymai yra nesėkmingi jau kurį laiką, kreipkitės į specialistus, kurie padės surasti to priežastį.
O kai nepavyksta pastoti pirmaisiais bandymo mėnesiais, išsigąsti nereikia. Viena iš priežasčių, gali būti tiesiog nereguliarūs lytiniai santykiai. Norint pastoti, rekomenduojama mylėtis 2-3 kartus per savaitę, nenaudojant kontracepcijos priemonių. Taip turėtų būti įmanoma pastoti, net jei vaisingiausias laikotarpis bus kitą dieną ar trumpesnis, nei nuspėjote.
Parengta kartu su Ieva Miceikaite, medicininės genetikos ir klinikinių tyrimų srities doktorante (University of Southern Denmark).
Šios srities gydytojai
Straipsnių temos
- Akių ligos
- Akmenligė, išvaržos, lipomos
- Alergija
- Ausų, nosies, gerklės ligos
- Galvos skausmas, svaigimas, migrena
- Ginekologinės, moteriškos ligos
- Grožio chirurgija, odos procedūros
- Infekcinės ligos, peršalimas, imunitetas
- Kaulų, sąnarių, raiščių, raumenų ligos
- Kraujagyslių ligos
- Krūtų ligos
- Ligų profilaktika ir diagnostika
- Nėštumas
- Neurologinės ligos, miego sutrikimai
- Nevaisingumo gydymas
- Odos ligos
- Plaučių ligos
- Reumatas, podagra, artritas
- Širdies ligos
- Skydliaukės, endokrininės ligos
- Šlapimo, lytinės sistemos ligos
- Sveika mityba ir gyvensena
- Sveikas, gydytojau
- Sveikatos mitų griovėjai
- Traumos ir pirmoji pagalba
- Virškinamojo trakto ligos
Registracija Klaipėdoje
DRAGŪNŲ G. 2Darbo laikas:
I-V 08:00 - 20:00
VI Nedirbame, VII Nedirbame
NAUJOJI UOSTO G. 9Darbo laikas:
I-V 08:00 - 20:00
VI 09:00 - 15:00, VII Nedirbame
+370 46 433403
Internetu