Susijusios paslaugos
Amžiaus įtaka vaisingumui

Didėjantis amžius yra pagrindinis veiksnys, kuris mažina tikimybę pastoti bei susilaukti sveiko kūdikio. Tai ypač aktualu moterims, bet ir vyrų vaisingumui amžius turi įtakos.
Kodėl moteris tai veikia labiau?
Pagrindinis skirtumas tarp vyrų ir moterų yra lytinių ląstelių gamyba. Vyrų spermatozoidai yra nuolat gaminami, nuo paauglystės iki pat senatvės, tik su amžiumi kokybė gali skirtis.
O moterų visos kiaušialąstės, kurias ji turės per gyvenimą, susiformuoja jai dar esant mamos įsčiose. Moteris gimsta turėdama apie 1 000 000 kiaušialąsčių. Jai augant ir bręstant jų mažėja. Prasidėjus menstruacijoms, kiekvieno ciklo metu grupelė kiaušialąsčių ruošiama, tačiau tik viena iš jų atrenkama ovuliacijai. Likusios kiaušialąstės toje grupelėje sunyksta, o kitą ciklą jau ruošiama kita grupė.
Per gyvenimą ovuliuoja, t.y. paruošiama apvaisinimui, apie 400-500 kiaušialąsčių.
Moterų tikimybė pastoti per vieną ciklą iki 30-ies metų yra beveik 25%, o per metus siekia net 90%. O sulaukus 45-erių metų, tikimybė natūraliai pastoti per mėnesį vos siekia 5%.
Taip pat, nuo 35-erių metų didėja atsitiktinių chromosominių pakitimų tikimybė, dėl kurių ir persileidimų skaičius yra didesnis, lyginant su jaunesnio amžiaus moterimis.
Būtent senkantis kiaušialąsčių rezervas bei blogėjanti jų kokybė ir lemia su amžiumi susijusius vaisingumo sutrikimus.
Galima sakyti, kad moterų kiaušialąstės patiria viską, ką patiria moteris per gyvenimą.
Todėl tam tikri dalykai, kaip vėžio gydymui naudojamos terapijos paveikia ir kiaušialąstes – jos negali atsinaujinti. Po to pastoti gali nebepavykti, todėl prieš vėžio gydymą svarbu sužinoti apie vaisingumo išsaugojimo galimybes. Vis populiarėjantis kiaušialąsčių užšaldymas (vitrifikacija) šiais laikais bet kuriai moteriai gali suteikti galimybę ramiai atidėti nėštumo planavimą, turint dalį geriausios kokybės kiaušialąsčių saugomų ląstelių banke iki tol, kol tai jai bus aktualu.
Dėl vaisingumo išsaugojimo tas pats galioja ir vyrams. Jiems yra spermos užšaldymo galimybė. Tačiau bendrai, vyrų spermatozoidų kokybė lengviau atsistato. Net kurį laiką pritaikius sveiką gyvenimo būdą jau galima pastebėti pagerėjusius rezultatus.
Norint susilaukti vaikelio (dabar ar ateityje), labai svarbu yra suprasti, kaip amžius veikia mūsų galimybes pastoti ir pagimdyti sveiką kūdikį.
Tačiau čia pateikti skaičiai yra tiesiog statistika, o kiekvienas atvejis yra individualus. Tad nors rizika ir didėja su amžiumi, daugiausia vaikų gimsta visiškai sveiki, nepaisant tėvų amžiaus.
Parengta kartu su Ieva Miceikaite, medicininės genetikos ir klinikinių tyrimų srities doktorante (University of Southern Denmark).
Šios srities gydytojai
Straipsnių temos
- Akių ligos
- Akmenligė, išvaržos, lipomos
- Alergija
- Ausų, nosies, gerklės ligos
- Galvos skausmas, svaigimas, migrena
- Ginekologinės, moteriškos ligos
- Grožio chirurgija, odos procedūros
- Infekcinės ligos, peršalimas, imunitetas
- Kaulų, sąnarių, raiščių, raumenų ligos
- Kraujagyslių ligos
- Krūtų ligos
- Ligų profilaktika ir diagnostika
- Nėštumas
- Neurologinės ligos, miego sutrikimai
- Nevaisingumo gydymas
- Odos ligos
- Plaučių ligos
- Reumatas, podagra, artritas
- Širdies ligos
- Skydliaukės, endokrininės ligos
- Šlapimo, lytinės sistemos ligos
- Sveika mityba ir gyvensena
- Sveikas, gydytojau
- Sveikatos mitų griovėjai
- Traumos ir pirmoji pagalba
- Virškinamojo trakto ligos
Registracija Klaipėdoje
DRAGŪNŲ G. 2Darbo laikas:
I-V 08:00 - 20:00
VI Nedirbame, VII Nedirbame
NAUJOJI UOSTO G. 9Darbo laikas:
I-V 08:00 - 20:00
VI 09:00 - 15:00, VII Nedirbame
+370 46 433403
Internetu